لوگو بدون پس زمینه بیمارستان ناظران

Surgery جراحی

مجله صورتی جراحی

جراحی، درمان اصلی یا  اولیه برای سرطان تهاجمی پستان است. درمان سیستمیک یا پرتودرمانی ممکن است قبل از جراحی برای کوچک کردن تومور یا کاهش میزان سرطان (به نام بار سرطان یا TMB) مورد استفاده قرار گیرد.

  • پری-آپریتیو درمان قبل از جراحی است. به آن درمان كمكي قبل از عمل(نئو-ادجوانت) نیز گفته می شود.
  • پست-آپریتیو درمان بعد از جراحی است. به آن درمان کمکی (ادیوونت) نیز می گویند.

جراحی نیاز به همکاری بین جراح سینه و جراح ترمیمی (پلاستیک) دارد.

لامپکتومی

لامپکتومی برداشتن سلول های غیر طبیعی یا تومور است. به اين روش جراحي نگهدارنده ي سینه نیز می گویند. در لامپکتومی، تنها ناحیه تومور به همراه یک لبه از بافت سالم برداشته می شود. بافت اضافی  دور تومور برداشته می شود تا منطقه باقيمانده با اطمينان بالايي عاري ا ز كانسر باشد. ناحیه عاری از سرطان، حاشیه جراحی نامیده می شود. داشتن (حاشیه جراحی) احتمال بازگشت سرطان در آن ناحیه از پستان را کاهش می دهد. شما ممکن است بیش از یک عمل جراحی داشته باشید تا مطمئن شوید که تمام سرطان برداشته شده است.

برای سرطان های مهاجم، لامپکتومی اغلب با بیوپسی غدد لنفاوی مرتبط/نگهبان (SLNB) انجام می شود. لامپکتومی ممکن است همراه با پرتودرمانی در قسمتی از سینه یا کل آن انجام شود. ممكن است اشعه اضافی(boost) به ناحیه تومور تابيده  شود.

سینه ممکن است بعد از لامپکتومی نظر ظاهري قرينه و طبيعي نباشد. با پزشک خود در مورد اینکه چگونه لامپکتومی ممکن است بر ظاهر و شکل سینه شما تأثیر بگذارد و گزینه های بازسازی موجود است صحبت کنید.

ماستکتومی

ماستکتومی کامل یک عمل جراحی است که کل سینه را بر می دارد. عضله سینه برداشته نمی شود. به این عمل ماستکتومی ساده نیز می گویند. ماستکتومی محافظ پوست پستان را برمی‌دارد، اما تمام پوست را بر نمی دارد تا پوست توانایی بازسازی داشته باشد. ماستکتومی با حفظ نوک پستان، کمپلکس نوک پستان-آرئولا را نیز حفظ می کند. همه کاندیدای ماستکتومی بدون نوک پستان نیستند. قبل از برداشتن پستان، جراح ممکن است بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان (SLNB) را انجام دهد. غدد لنفاوی نگهبان اولین جایی هستند که سلول های سرطانی احتمالاً گسترش می یابند. بازسازی سینه یک گزینه بعد از ماستکتومی است. ممکن است همزمان با ماستکتومی (“فوری”) یا در زمانی پس از اتمام درمان سرطان (“تاخیر”) انجام شود. بازسازی سینه اغلب به صورت مرحله ای انجام می شود.