لوگو بدون پس زمینه بیمارستان ناظران

Endocrine therapy درمان غدد درون ریز

مجله صورتی تارگت تراپی

سیستم غدد درون ریز از اندام ها و بافت هایی که هورمون تولید می کنند تشکیل شده است. هورمون ها مواد شیمیایی طبیعی هستند که در جریان خون آزاد می شوند.

4  هورمون وجود دارد که ممکن است در درمان غدد درون ریز مورد هدف قرار گیرند:

  • استروژن: عمدتا توسط تخمدان ها ساخته می شود
  • پروژسترون: عمدتا توسط تخمدان ها ساخته می شود
  • هورمون آزاد کننده هورمون لوتئینه کننده: هورمون (LHRH) توسط بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس  ترشح مي شود و باعث تحريك ساخت استروژن و پروژسترون در تخمدان ها مي شود.
  • آندروژن: توسط غدد فوق کلیوی، بیضه ها و تخمدان ها ساخته می شود.

هورمون ها می توانند باعث رشد سرطان سینه شوند. درمان غدد درون ریز بدن شما را از تولید هورمون ها باز می دارد یا عملکرد هورمون ها را در بدن مسدود می کند. این می تواند رشد تومور را کند کند یا تومور را برای مدتی کوچک کند. درمان غدد درون ریز می تواند موضعی (جراحی یا فرسایش) یا سیستمیک (درمان دارویی) باشد. گاهی اوقات هورمون درمانی نامیده می شود. این همان درمان جایگزینی هورمونی نیست که برای یائسگی استفاده می شود.

هدف از درمان غدد درون ریز کاهش میزان استروژن یا پروژسترون در بدن شما است.

یک نوع درمان غدد درون ریز جراحی وجود دارد که برای زنان قبل از یائسگی استفاده می شود:

  • اوفورکتومی دوطرفه : جراحی برای برداشتن هر دو تخمدان است.

5  نوع اصلی درمان غدد درون (هورمون تراپی در كانسر) ریز وجود دارد:

  • ابلیشن (انهدام) تخمدان : در اين روش گرما یا سرمای شدید باعث توقف دائمی عملكرد تخمدان ها می شود.

به عبارتي  تولید هورمون هاي تخمدان دائماً متوقف مي شود.

  • سرکوب تخمدان : در اين روش داروهایی به نام آگونیست های LHRH   به طور موقت تخمدان ها را از تولید هورمون باز می دارد این داروها از ساخت LHRH  جلوگیری می‌کنند که باعث توقف تولید هورمون‌ها در تخمدان‌ها می‌شود. آگونیست های LHRH  شامل گوسرلین (Zoladex®) و لوپرولید (Lupron Depot®)  هستند.
  • مهارکننده های آروماتاز: در اين روش یک هورمون توسط آنزیمی به نام آروماتاز از تبديل آندروژن به استروژن جلوگيري مي كند. اين داروها روي  استروژن ساخته شده توسط تخمدان ها اثري ندارد. آروماتاز غیر استروئیدی مهارکننده ها عبارتند از آناستروزول (®Arimidex) و لتروزول (Femara®). (®Aromasin) Exemestane یک بازدارنده آروماتاز استروئیدی است.
  • : از اتصال هورمون ها به گیرنده ها جلوگیری می کند. تعدیل کننده های انتخابی گیرنده استروژن (SERMs) از اتصال استروژن به گیرنده های هورمونی جلوگیری می کنند. آنها شامل تاموکسیفن و تورمیفن (Fareston®) هستند. تجزیه کننده های انتخابی گیرنده استروژن (SERDs) گیرنده های استروژن را مسدود کرده و از بین می برند. Fulvestrant (Faslodex®) یک SERD است.

کسانی که می خواهند در آینده بچه دار شوند باید قبل از شروع شیمی درمانی و یا درمان غدد درون ریز به متخصص باروری ارجاع داده شوند تا در مورد راه حل هایشان مشورت بگیرند.