لوگو بدون پس زمینه بیمارستان ناظران

Chemotherapy شیمی درمانی

مجله صورتی شیمی درمانی

شیمی درمانی نوعی درمان دارویی برای درمان سرطان است. شیمی درمانی رشد سریع  همه ي سلول های بدن، از جمله سلول ها سرطاني و سلول های طبیعی را مهار مي كند.

تمام داروهای شیمی درمانی بر اطلاعات درون ژن‌ها که DNA (دئوکسی ریبونوکلئیک اسید) نامیده می‌شوند، تأثیر می‌گذارند.

ژن ها به منزله ي كدهايي هستند كه به سرطان می گویند سلول ها چگونه و چه زمانی رشد و تقسیم شوند.

شیمی درمانی چرخه زندگی سلول هاي سرطاني را مختل می کند. انواع مختلفی از شیمی درمانی استفاده می شود برای درمان سرطان سینه مهاجم:

– عوامل آلکیله کننده با افزودن یک شاخه  به ساختار شیمیایی DNA به آن آسیب می رسانند. این گروه از داروها شامل سیکلوفسفامید است. عوامل آلکیله کننده بر پایه پلاتین حاوی فلز سنگینی هستند که از تقسیم سلول های سرطانی جلوگیری می کند. این داروها شامل کربوپلاتین و سیس پلاتینول (Platinol®) است.

– آنتراسایکلین ها باعث آسیب و اختلال در فرايند ساخت DNA می شوند و باعث مرگ سلولی سلول های سرطانی و غیر سرطانی می شوند. این داروها عبارتند از دوکسوروبیسین، تزریق لیپوزومی دوکسوروبیسین / دوكسيل(Doxil®) و اپی روبیسین /النس(Ellence®).

– آنتی متابولیت ها مانع استفاده از بلوكهاي سازنده DNA مي شوند. این داروها شامل کپسیتابین/اكسلودا (Xeloda®)، فلوئورواوراسیل، جمسیتابین/ جمزار (Gemzar®) و متوترکسات است.

– مهارکننده های میکروتوبول مانع از تقسیم سلول به دو سلول می شوند. این داروها عبارتند از دوستاکسل (Taxotere®)، eribulin (Halaven™)، ایکسابپیلون (Ixempra® Kit)، پاکلیتاکسل(Taxol® ) ، ( Abraxane®) و وینورلبین (Navelbine®).  دوستاکسل، پاکلیتاکسل و پاکلیتاکسل متصل به آلبومین نیز تاکسان نامیده می شوند.

ممکن است بیش از یک دارو برای درمان سرطان سینه مهاجم استفاده شود. هنگامی که فقط یک دارو استفاده می شود، آن را یک عامل واحد می نامند. رژیم ترکیبی استفاده از دو یا چند داروی شیمی درمانی است. برخی از داروهای شیمی درمانی مایعاتی هستند که در رگ تزریق می شوند یا با سوزن به زیر پوست تزریق می شوند. سایر داروهای شیمی درمانی ممکن است به صورت قرصی خوراکی داده شود.

بیشتر شیمی درمانی بصورت دوره اي( روزهای درمان و به دنبال آن روزهای استراحت) تجويز مي شود.  این به بدن اجازه می دهد تا قبل از دوره بعدی بهبود یابد.

تعداد دوره ها و طول دوره ها(چند روز در هر دوره) براي هر داروئي متفاوت است.

کنترل بارداری در طول درمان

اگر در طول شیمی درمانی، پرتودرمانی، درمان غدد درون ریز یا درمان سیستمیک باردار شوید، ممکن است نقایص مادرزادی جدی رخ دهد. اگر قبل از شروع شیمی درمانی دوره های قاعدگی داشتید، از کنترل بارداری بدون هورمون استفاده کنید. کاندوم گزینه مناسبی است اما قرص ضد بارداری خیر. با پزشک خود در مورد پیشگیری از بارداری در حین درمان سرطان سینه صحبت کنید. کسانی که می خواهند در آینده بچه دار شوند باید قبل از شروع شیمی درمانی و یا درمان غدد درون ریز به متخصص باروری ارجاع داده شوند تا در مورد شرایط آگاه شوند.