لوگو بدون پس زمینه بیمارستان ناظران

Bone-targeted therapy تارگت تراپی استخوان

مجله صورتی تارگت تراپی

داروهایی که استخوان ها را هدف قرار می دهند ممکن است برای کمک به تسکین درد استخوان یا کاهش خطر مشکلات استخوانی تجویز شوند. برخی از داروها با کاهش یا توقف تجزیه استخوان به بهبود کمک می کنند، در حالی که برخی دیگر به افزایش ضخامت استخوان کمک می کنند. هنگامی که سرطان سینه به نقاط دیگر بدن گسترش می یابد، ممکن است تا استخوان های شما نیز پیشروی کند. این امر استخوان های شما را در معرض آسیب و بیماری قرار می دهد. مشکلاتی مانند پوکی استخوان، شکستگی، درد استخوان و فشرده شدن نخاع. برخی از درمان‌های سرطان سینه، مانند درمان غدد درون ریز، می‌توانند باعث تضعیف استخوان شوند که شما را در معرض خطر بیشتر شکستگی قرار می‌دهد.

3 دارو برای جلوگیری از تحلیل استخوان و شکستگی استفاده می شود:

  • (Zometa®) زولدرونیک اسید
  • (Aredia®) پامیدرونات
  • دنوزوماب/ پروليا (Prolia®)

3 دارو برای درمان متاستازهای استخوانی استفاده می شود:

  • (Zometa®) زولدرونیک اسید
  • (Aredia®) پامیدرونات
  • دنوزوماب/ اكسجوا (Xgeva®)

با استفاده از تست تراکم استخوان از نظر پوکی استخوان غربالگری خواهید شد. با این کار مقدار کلسیم و سایر مواد معدنی را در استخوان های شما اندازه گیری می کنند. این اسکن جذب اشعه ایکس با انرژی دوگانه (DEXA) نیز نامیده می شود و بدون درد است. تست های تراکم مواد معدنی استخوان به دنبال پوکی استخوان هستند و به پیش بینی خطر شکستگی استخوان کمک می کنند.

قبل از شروع درمان غدد درون ریز، اسکن اولیه DEXA توصیه می شود.

زولدرونیک اسید، پامیدرونات و دنوزوماب

دنوزوماب، پامیدرونات و زولدرونیک اسید برای جلوگیری از پوکی استخوان و شکستگی های ناشی از درمان غدد درون ریز استفاده می شود. دنوزوماب و زولدرونیک اسید همچنین در بیماران مبتلا به سرطان سینه متاستاتیک که متاستازهای استخوانی دارند برای کمک به جلوگیری از شکستگی یا فشردگی نخاع استفاده می شود. آزمایش خون برای نظارت بر عملکرد کلیه، سطوح کلسیم و منیزیم توصیه مي شود. مکمل کلسیم و ویتامین D توسط پزشک توصیه می شود.

در صورت مصرف هر یک از این داروها به دندانپزشک خود اطلاع دهید. همچنین از پزشک خود بپرسید که این داروها چه تاثیری روی دندان ها و فک شما می گذارند. استئونکروز یا مرگ بافت استخوانی فک، یک عارضه جانبی نادر اما جدی است. در مورد هرگونه سفر برنامه ریزی شده به دندانپزشک یا پزشک خود بگویید. مراقبت از دندان ها و مراجعه به دندانپزشک قبل از شروع درمان با هر یک از این داروها بسیار مهم است.